بیمه زلزله

زلزله حادثه‌ای است که می‌تواند سهمگین باشد. در حافظه تاریخی‌مان زلزله‌های شدید متعددی وجود دارد که بعضاً سرنوشت مردم یک منطقه را دچار تحولات قابل‌توجهی کرده است. زلزله رودبار، بم و اخیراً کرمانشاه خسارت سنگینی را برای ساکنان این شهرها به‌وجود آورده است. وقتی در یک منطقه نزدیک ما زلزله می‌آید، اولین نکته‌ای که به ذهنمان می‌رسد این است که اگر این اتفاق برای ما می‌افتاد چه کاری باید می‌کردیم؛ الآن چه کنیم تا در صورت وقوع این حادثه کمتر دچار خسارت شویم. یکی از این گزینه‌هایی که باید بررسی کنیم بیمه زلزله است. باید ببینیم این بیمه چه ویژگی‌هایی دارد و آیا می‌تواند در برابر خسارات زلزله ما را قانع کند یا خیر. بیمه زلزله در واقع بیمه آتش‌سوزی است که پوشش زلزله هم دارد. بیمه آتش‌سوزی دارای پوشش‌های متعددی است. سیل و طغیان آب، طوفان و تندباد، ضایعات آب برف و باران، سرقت با شکست حرز، ریزش کوه و موارد بسیار دیگری از جمله پوشش‌های اضافی بیمه آتش‌سوزی است. زلزله نیز یکی از پوشش‌های بیمه آتش‌سوزی است.

انواع بیمه زلزله

یک نوع کلی برای این بیمه نامه وجود دارد

مزایا بیمه زلزله

پوشش‌های اصلی بیمه نامه زلزله

بیمه زلزله یا پوشش زلزله بیمه آتش‌سوزی در برابر خسارات مالی وارد شده در حادثه زلزله از بیمه‌گزار پشتیبانی می‌کند. این بیمه در برابر خسارات جانی وارد شده پوششی ندارد و خسارتی تقبل نمی‌کند. در بیمه زلزله می‌توان هم ملک و هم لوازم و اثاثیه آن را بیمه کرد. حتی می‌توان فقط یکی از این موارد را بیمه کرد. برای مثال کسانی که مستأجر هستند می‌توانند فقط لوازم منزل خود را بیمه کنند و ملک را بیمه نکنند. پوشش های اصلی بیمه زلزله که جزیی از بیمه آتش سوزی است . به صورت مجموعه زیر ارائه می‌شوند:

پوشش‌های تکمیلی بیمه نامه زلزلهنکات مهم قبل از خرید بیمه زلزله

عوامل تاثیرگذار بر نرخ بیمه زلزله و بیمه آتش سوزی

نرخ بیمه زلزله بستگی به ملک و لوازمی دارد که قصد بیمه کردن آن‌ها را داریم. عواملی که بر نرخ بیمه زلزله ساختمان تأثیر می‌گذارند به تفکیک عبارتند از:

نوع سازه ساختمانی :

 نرخ حق بیمه زلزله و بیمه آتش سوزی از نوع سازه ساختمانی تاثیر می‌پذیرد.هرچه ریسک خطرات زلزله ای و در نتیجه آتش‌سوزی هر یک از عوامل مذکور بیشتر باشد، قیمت بیمه‌زلزله بیشتر خواهد بود. در بیمه آتش‌سوزی برای نوع سازه 4 دسته‌بندی در نظر گرفته شده است:

. سازه‌های آجری

. سازه‌های فلزی

. سازه‌های بتنی

. سازه‌های گلی و سنتی

از آنجا که شرکت‌های بیمه با دریافت حق بیمه ریسک حادثه را قبول می‌کنند لذا هر چه ریسک سازه بیشتر باشد، حق بیمه آن بیشتر می‌شود. البته شرکت‌های مختلف بیمه ممکن است سیاست‌های متفاوتی در این زمینه داشته باشند؛ اما اغلب، حق بیمه سازه‌های آجری و گلی و سنتی از سازه‌های فلزی و بتنی بیشتر است. این یعنی ریسک سازه‌های آجری و گلی و سنتی از سازه‌های فلزی و بتنی بیشتر است. البته بعضی از شرکت‌ها برای سازه‌های مختلف حق بیمه ثابتی در نظر می‌گیرند و تفاوتی در میزان ریسک آن‌ها در نظر نمی‌گیرند. بسته به نوع سازه ساختمان، نرخ بیمه زلزله می‌تواند متفاوت باشد.

متراژ ملک : 

هرچه متراژ ملکی که می خواهیم بیمه کنیم بیشتر باشد، ریسک خسارت آن و در نتیجه هزینه بیمه‌ آتش سوزی و بیمه زلزله آن افزایش خواهد یافت.

هزینه ساخت هر متر بنا: 

هزینه ساخت هر متر بنایی که در صدد بیمه آن هستیم ، در محاسبه نرخ بیمه آتش سوزی و زلزله تاثیرگذار است.

ارزش لوازم منزل :

 اسباب و اثاثیه موجود در ملکی که می خواهیم بیمه کنیم، در قیمت بیمه زلزله و آتش‌سوزی نقش تعیین‌کننده دارد.حتی امکان بیمه‌کردن لوازم در برابر آتش‌سوزی و زلزله بدون لحاظ خود ملک در بیمه وجود دارد.

شرکت های بیمه‌گر مختلفی بیمه آتش سوزی با پوشش زلزله را ارائه می کنند که از بین آن ها می توان به بیمه آتش سوزی ایران، بیمه زلزله ایران،بیمه آتش سوزی آسیا و .... اشاره کرد

اموالی که تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی و زلزله قرار نمی‌گیرند

طلا و مسکوکات

اوراق بهادار

فلزات قیمتی

آثار هنری

نسخه‌های خطی و تاریخی

هزینه‌های بازسازی نقشه و جمع‌آوری اطلاعات

بازگشت ...

روند خرید بیمه زلزله

مراحل خرید بیمه زلزله

اعلام سرمایه توسط متقاضی خرید بیمه

در این حالت متقاض خرید بیمه آتش‌سوزی با پوشش زلزله با پر کردن فرمی که طراحی شده است، کل سرمایه‌ای که قصد بیمه کردن آن را دارد (بنا و لوازم) را به شرکت بیمه اعلام می‌کند.

مراحل خرید بیمه زلزله

بررسی فرم پیشنهادی توسط نماینده بیمه

نمایندگی درخواست متقاضی بیمه را بررسی می‌کند. در این شرایط دو حالت ممکن است اتفاق بیفتد؛ یا کارشناس برای ارائه گزارشی نسبت به سرمایه متقاضی بیمه به محل مورد بیمه اعزام می‌شود و یا به اظهارات بیمه‌گزار استناد می‌کند. برای بیمه کردن ساختمان‌های صنعتی و غیرصنعتی اعزام کارشناس به محل حتمی است؛ اما در مورد ساختمان‌های مسکونی در دو حالت زیر اغلب کارشناسی لازم نیست:هزینه ساخت هر متر مربع از بنا معادل 3/5 میلیون و کمتر در تهران و 2 میلیون و کمتر در شهرستان باشد.ارزش لوازم منزل کمتر از 70% ارزش بنا باشد

مراحل خرید بیمه زلزله

توافق متقاضی بیمه و نماینده بیمه در مورد سرمایه تخمین‌زده شده

در صورتی‌که متقاضی خرید بیمه آتش‌سوزی با پوشش زلزله و نماینده بیمه در مورد سرمایه مورد بیمه به توافق برسند بعد از پرداخت حق بیمه، بیمه‌نامه صادر می‌شود. در غیر این صورت نماینده بیمه فرم پیشنهادی را تغییر می‌دهد و به متقاضی بیمه ارائه می‌دهد. در این حالت اگر متقاضی موافق بود بیمه‌نامه صادر می‌شود و اگر موافق نبود نماینده بیمه فرم پیشنهادی را رد می‌کند.

سوالات متداول

بیمه زلزله در واقع همان بیمه آتش‌سوزی است که پوشش زلزله را هم دارد. بیمه زلزله علاوه بر زلزله، پوشش‌های پایه بیمه آتش‌سوزی مثل آتش‌سوزی، صاعقه و انفجار را هم دارد.

  بیمه زلزله را می‌توان فقط برای لوازم منزل هم خرید؛ یعنی شما می‌توانید فقط اثاث خود را در برابر زلزله بیمه کنید.

  بیمه زلزله منزل در برابر خسارات مالی که به ملک و لوازم منزل وارد می‌شود مطابق بیمه‌نامه خسارت پرداخت می‌کند.

یکی از مزایای بیمه آتش سوزی ، ارائه پوشش‌‌های اضافی در این بیمه است. پوشش‌‌های اصلی بیمه آتش سوزی شامل آتش سوزی، صاعقه و انفجار‌ می‌شود. به این معنی که با خرید این بیمه، ساختمان مورد نظرتان به صورت همزمان در برابر این سه حادثه تحت پوشش قرار‌ می‌گیرد. اما بیمه آتش سوزی به همین پوشش‌ها محدود‌ نمی‌شود و شما‌ می‌توانید با پرداخت مبلغی ناچیز، از پوشش‌‌های اضافی این بیمه هم استفاده کنید.